koszyk suma: 0,00 zł
pytania? zadzwoń! (+48) 797 658 352 lub napisz bok@deltextkaniny.pl   
 

Waluty/Currency EUR / PLN

Miejski plecak - jak uszyć 0
Miejski plecak - jak uszyć

Wygodny, modny, funkcjonalny, mieszczący format A4  plecak miejski z tkaniny wodoodpornej w świetny roślinny print. 

 

Aby uszyć taki plecak potrzebujecie:

* tkaninę wodoodporną, ten plecak został uszyty z tkaniny MONSTERY ZŁOTE

* podszewkę, jej funkcję spełnia tutaj tkanina RIP-STOP

* sznurek, około 1,5 metra

* taśmę suwakową i suwak

*dwa regulatory do szelek 

* ok. 2 metry taśmy nośnej 25-35mm

* zapięcie magnetyczne, do kupienia w pasmanterii

 

Krok 1

Szablon narysujecie sami od razu na materiale. Poniżej znajdziecie podpowiedź, jakie wymiary ma pokazany tutaj plecak. Zwroćcie uwagę na to, żeby boczne wcięcie miało krótszy bok zawsze liczony jako 1/2 dłuższego boku+1cm (zapas na zszycie), ponieważ wymiary plecaka są tylko orientacyjne i Wasz może być na przykład mniejszy.

Narysujcie przód połączony z tyłem oraz klapę plecaka (musi być ona węższa od szerokości całego plecaka minus  2x krótszy bok wcięcia minus 3 do 4 cm dodatkowo ( tu krótszy bok wcięcia ma 5 cm, więc 42 - 2 x 5 cm - 4 cm = 28 cm).

 

Wytnijcie narysowany plecak z tkaniny wodoodpornej i podszewki (ten z podszewki może być pomniejszony na każdym boku o 1 cm), wytnijcie klapę też z tkaniny i podszewki.

Dodatkowo na podszewce narysujcie kieszeń tylną, czyli dwa zwykłe prostokąty, oczywiście mniejsze od szerokości i długości całkowitej plecaka (tutaj miały wymiary 22 x 25 cm).

Od razu możecie też przygotować z podszewki / tkaniny wierzchniej tunel na sznurek. Musi on być długości 2x szerokość całego plecaka + max. 2 cm (to bezpieczny dodany margines na podwinięcie brzegów tunelu) i szerokości ok. 6 cm.

 

 

Krok 2

Teraz musicie przyszyć do tylnego panelu plecaka kieszeń, nie ma znaczenia, którą część wybierzecie na tylny panel.

Ułóżcie na tylnym panelu na prawej stronie jeden z prostokątów będących kieszenią, przypnijcie szpilkami naokoło i narysujcie około 5 cm od jego górnego brzegu prostokąt o wymiarach: szerokość tego prostokąta 1,5 cm, długość musi być mniejsza o kilka cm od szerokości kieszeni, poniżej wymiary orientacyjne konkretnej kieszeni.

 

Na bokach prostokąta trzeba narysować ukośne linie pomocnicze widoczne na zdjęciu (pomogą potem w przecięciu całości, ich styk jest w odległości ok 2 cm od krótkiego boku prostokąta) oraz linię przez środek.

Jeśli Wasz prostokąt jest narysowany, to przyszyjcie go teraz po obwodzie ściegiem prostym, następnie rozetnijcie przez środek posiłkując się wcześniej narysowanymi liniami pomocniczymi.

Kolejno wywróćcie przyszytą część kieszeni przez rozcięty otwór na lewą stronę plecaka, ułóżcie i wyrównajcie krawędzie otworu.

 

Krok 3

Zamek / taśmę suwakową przyłóżcie od lewej strony do powstałego otworu. Trzeba ją równo ułożyć, dobrze spiąć naokoło szpilkami i przyszyć. Przy okazji przestębnujecie otwór na prawej stronie :)

 

 

 

 Kolejny krok to "patka" na otworze z zamkiem, a raczej jej naszyta imitacja :)

Musicie odmierzyć z materiału wierzchniego prostokąt o długość około 4 cm większej niż zamek z otworem i szerokości na ok 4 cm po złożeniu (czyli rozłożony na 8 cm).

Złóżcie prostokąt i zszyjcie na 2 krótszych i jednym długim boku, obróćcie na prawą stronę i przestębnujcie.

 "Patkę" musicie ułożyć niezszytym brzegiem w dół na wysokości ok. 10 - 12 mm nad otworem i przyszyć najlepiej na 1/2 szerokości stopki.

Teraz  złóżcie "patkę" w dół i przypnijcie boki szpilkami.

Przyszyjcie "patkę" jak na zdjęciu poniżej, na długim boku szyjcie na szerokość stopki (bo wcześniej przyszyliście patkę na 1/2 szerokości, więc teraz trzeba ten szew ukryć wewnątrz).

 Na koniec na lewej stronie przyszyjcie do polowy kieszeni drugą połowę.

 

Krok 4

Jeśli chcecie mieć w środku "podszewkowego plecaka" kieszonkę, dodajcie ją teraz, jeśli nie pomińcie ten krok.

Wytnijcie z podszewki prostokąt, zawińcie jeden dłuższy brzeg na dwa razy i przeszyjcie, następnie przypnijcie go ok 10 cm poniżej górnego brzegu tyłu plecaka, zawińcie 3 pozostałe brzegi do wewnątrz i przyszyjcie je.

 

 

 Krok 5

Zszyjcie boki plecaka wierzchniego i tego z podszewki ( w nim należy zostawić w jednym z boków otwór).

Przy zszywaniu wierzchniego plecaka pamiętajcie o umieszczeniu w bokach, ok 5 cm od dolnego brzegu po kawałku (ok. 40 cm, ale ta długość jest tak naprawdę sprawą indywidualną, będzie to dolny regulator szelek) taśmy nośnej ułożonej skośnie w górę.

Po zszyciu boków, zszyjcie "dolne narożniki" plecaka.

 

Krok 6

Teraz wybierzcie sposób wszycia/ naszycia klapy plecaka, ma to wpływ na rozmieszczenie części zapięcia magnetycznego:

* sposób I - klapę możecie wszyć zszywając całość plecaka (ten sposób został wybrany przy szyciu tego plecaka)

* sposób II - klapę możecie naszyć na wierzchni plecak, na tył, ok. 3, 4 cm od górnego brzegu (naszywajcie ją jak wcześniej "patkę", czyli najpierw przyszycie na szerokość 1/2 stopki i po złożeniu na szerokość stopki)

W zależności od sposobu, jaki wybraliście ustalcie, gdzie będą przyczepione części zapięcia magnetycznego, przypinając klapę jak do przyszycia wybranym sposobem i zaznaczając miejsca pod zapięcie.

 

Krok 7

Zszyjcie części klapy plecaka. Żeby klapa dobrze układała się na łukach natnijcie je w trójkąty.

 

 

Krok 8

Przygotujcie do wszycia tunel na sznurek. Zawińcie do środka na 2 razy krótkie brzegi i zszyjcie*.

* poniższe zdjęcie pokazuje, jak po ułożeniu tunelu do zszycia, ma również wyglądać przód plecaka, bo z za chwilę będziecie już łączyć całość. Z przodu przerwa pomiędzy brzegami tunelu musi wynosić 2, 3 cm

 

Krok 9

Jeśli wybraliście I sposób zszycia plecaka w całość, to ułóżcie części jak na zdjęciu poniżej:

W pierwszej kolejności na "plecach" połóżcie szelki (rozstaw ok. 10-15 cm) , na nich klapę  prawą stroną w dół, na koniec tunel ( zacznijcie przypinać go od środka tylnego panelu, po wyznaczeniu środka złożonego tunelu.*

* na zdjęciu jest oznaczony opcjonalnie uchwyt plecaka, to kawałek złożonej na pół i zszytej taśmy nośnej, układamy go na początku z szelkami

 Po spięciu tych części przyszyjcie je na samym brzegu zygzakiem, ułatwi to zszywanie plecaka z podszewką, aby nic się nie poprzesuwało w trakcie.

Jeśli wybraliście II sposób, to: najpierw przyszyjcie szelki z tunelem do brzegu, a następnie poniżej na tylni panel plecaka naszyjcie klapę

Jeśli części macie już przyszyte do wierzchniego plecaka, nałóżcie na niego zszyty plecak z podszewki, tak żeby jego prawa strona była w środku i dotykała prawej strony wierzchniego plecaka. Zepnijcie brzeg i zszyjcie ściegiem prostym.

 

Krok 10

Po obróceniu na prawą stronę, przestębnujcie górny brzeg plecaka i wciągnijcie w tunel sznurek.

 

 Przy wyborze I sposobu zszywania plecaka, teraz musicie "unieruchomić" część sznurka w tylnej części tunelu, aby nie ściągał on całego plecaka (klapa będzie się nieestetycznie marszczyć).

Wystarczy przy brzegach klapy zrobić po pionowym przeszyciu i już sznurek w tym miejscu nie będzie ściągany.

Przy wyborze II sposobu naszyta na plecy klapa nie będzie znacznie się marszczyć przy ściąganiu sznurka, ale jeśli problem wystąpi, zróbcie z tunelem to samo co wyżej.

Pozostało Wam zaszyć otwór w boku podszewki, przyszyć do górnych szelek regulatory i przewlec przez nie również dolne szelki i Wasz miejski plecak jest już gotowy :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

 HURT

 MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

 CZAS I KOSZT DOSTAWY

 BLOG

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony