koszyk suma: 0,00 zł
pytania? zadzwoń! (+48) 797 658 352 lub napisz sklep@sprzedajemytkaniny.pl 
 

Waluty/Currency EUR / PLN

Kurtka z powiększanym kapturem 0
Kurtka z powiększanym kapturem

Jeśli marzy Ci się nieprzeciętna letnia, lekka kurtka, to dobrze trafiłaś! Dziś pokażemy, jak uszyć taką lekką, damską kurtkę letnią / przeciwdeszczową z ciekawym rozwiązaniem w postaci rozkładanego kaptura.

 

Będziesz potrzebować:

* ortalionu (na rozmiar M na pewno 1,5 metra, ale wszystko zależy od wykroju, jaki wybierzesz)

* podszewki, najlepiej lekkiej siatki odzieżowej

* dwóch zamków nie mniejszych niż jakieś 80 cm

*sznurka / stoperów

* oczek kaletniczych - 2 szt.

* wykroju na kurtkę / bluzę z dwuczęściowym kapturem

Tutaj został wykorzystany wykrój na bluzę, gdzie trzyczęściowy kaptur został przemodelowany na dwuczęściowy.

Jak to zrobić? Trzeba zmierzyć szerokość pasa środkowego w 3- częściowym kapturze i dodać do odrysowanej części kaptura 1/2 tej szerokości.

Pamiętaj też, że jeśli wybierasz wykrój na bluzę i przecinasz przód na pół NIE musisz dodawać w miejscu przecięcia zapasu na szew, zamek go zrekompensuje.

Do szycia użyj igieł uniwersalnych, grubości 80 i 90.

 

 

 

Krok 1

W tutorialu skupimy się na pokazani Ci, jak uzyskać taki właśnie powiększony kaptur :)

Masz już odpowiedni wykrój? Super, to teraz przemodeluj kaptur. Potrzebny będzie Ci szary papier / półpergamin, albo inny, większy arkusz.

Przetnij wyciętą z szablonu połówkę kaptura. Najlepiej zrób to mniej więcej w tym samym miejscu, w którym został przecięty nasz kaptur.

 

 Następnie rozłóż na papierze rozcięte części kaptura i rozsuń je.

Pomiędzy rozsuniętymi częściami powstanie trzecią część kaptura, ta o którą kaptur będzie powiększony.

Grafika uwzględnia również zamek. Będzie on wszyty w części kaptura abyś mogła rozsuwając powiększyć kaptur i zasuwając zamek zmniejszyć kaptur.*

*rada - o ile do kurtki każdy rozdzielczy zamek będzie okej, tak do kaptura kup najcieńszy zamek, jaki znajdziesz, nawet taki w stylu zamków krytych (jeśli zamek jest dość gruby i twardy, kaptur po opuszczeniu może nieznacznie gorzej się układać w okolicy ramion).

Ok, Twój wykrój na kaptur jest już gotowy. Wytnij jego części po 2x z ortalionu. 

Teraz sklej ze sobą wszystkie 3 części kaptura i odrysuj to 2x na podszewce ( podszewka będzie tylko powiększonym kapturem, bez żadnych zamków - siatka odzieżowa jest na tyle cienka, że nawet w pomniejszonym kapturze, pomimo, iż będzie większa, nie będzie jej specjalnie widać).

Jeśli chcesz do kaptura z podszewki dodaj z przodu ortalionowy kawałek

 

To samo zrób wycinając przód kurtki z podszewki. w miejscu, gdzie będzie on łączony z zamkiem, odetnij pasek siatki i przyszyj pasek z ortalionu.

 

Krok 2

Wytnij pozostałe części wykroju, z ortalionu i siatki odzieżowej.

 

Zacznij zszywanie od kaptura. Aby wszyć do wierzchniego kaptura zamek musisz w pierwszej kolejności zszyć jego części ze sobą. Zszyj przez środek odpowiednio połączone:

- przednią część z druga przednią

- środkowa ze środkową

- tylna z tylną

Pamiętaj, zszywaj nie części jednego boku kaptura, a wszystkie 3 części z takimi samymi częściami przez środek.

 

 

 Po zszyciu przestębnuj szwy na prawej stronie.

 Tak wyglądają zszyte części.

 

 

Krok 3

Masz już gotowe, zszyte części wierzchniego kaptura, pora wszyć do nich zamek.

Zacznij od zszytych przednich części kaptura, przypnij zamek i przyszyj stopką do wszywania zamków, całość przestębnuj po wszyciu blisko brzegu wszycia zamka.

 

Następne przypnij do drugiego boku zamka środkową część kaptura i przyszyj, potem przestębnuj.

 

 W kolejnym kroku przypnij do drugiego brzegu środkowej części tył kaptura. Przyszyj i przestębnuj.

 Po zszyciu całości sprawdź, czy wszystko jest okej.

 

 

 Nabij oczka kaletnicze w dolnej części kaptura.

 Zszyj również części kaptura z podszewki.

 

 Krok 4

Zszyj części kurtki z ortalionu. Ponieważ samo doszywanie rękawów i przodu do tyłu oraz przygotowanego wcześniej kaptura (wszywaj oczywiście zapięty kaptur, uważając, aby zamek przy wszywaniu nie "rozjechał się na boki"), nie jest niczym trudnym , dlatego celowo pomijamy ten etap, aby wpis nie miał 4 stron ;).

Przed wszyciem zamka przygotuj sobie osłonkę pod brodę. Może być pół - okrągła, albo prostokątna, ze ściętymi brzegami jak wolisz.

Osłonę wszyjesz od razu, przy wszywaniu zamka. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia, po nałożeniu osłonki na koniec zamka (bądź miejsce, gdzie zamek będzie "wpuszczony" z racji, tego, że np, jest za długi) przyszyj ją najpierw do samego zamka i dopiero układaj przy brzegu ortalionu, do którego za chwilę wszyjesz cały zamek.

Kolejna rada, to przyszycie początku i końca zamka po przypięciu go na brzegu. Zrób to po to, aby w trakcie szycia nic Ci się nie poprzesuwało na śliskim materiale, jakim jest ortalion.

 

 

 

 

 

 Osłonka już po wszyciu :)

 

 Krok 5

Tak samo jak część kurtki z ortalionu zszyj kurtkę z siatki odzieżowej: przyszyj kolejno części przodu do tyłu, rękawy i kaptur. Tutaj pamiętaj jednak o zostawieniu w jednym z boków otworu (musi mieć ok 10 cm) na wywrócenie zszytych części kurtki na prawą stronę.

Możesz dodać z tyłu ozdobne półkole z ortalionu, ale jeśli nie czujesz się na siłach, pomiń to. Aby dodać taką wstawkę możesz odciąć odpowiedni kawałek siatki z tyłu i przygotować na wzór odciętego kawałka, część z ortalionu powiększoną o zapas na szew.

 Na zdjęciu widać również ortalionowe paski wzdłuż zamka. Dodaj je  po to, aby siatka odzieżowa nie wplątywała się w ząbki zamka. 

 

 Krok 6

Jeśli chcesz dodaj kieszenie (chyba, że wybierzesz np. kieszenie w szwach, wtedy tworzysz je, na wcześniejszym etapie szycia).

W tej kurtce zostały naszyte dwie kieszenie z małymi zaszewkami w dolnej części i patkami / klapkami.

Jeśli wybierzesz taki, lub podobny sposób na kieszeń, która będzie naszyta, to po prostu po ustaleniu miejsca naszycia zawiń brzegi kieszeni do wewnątrz, przypnij i przyszyj ściegiem prostym.

 

Patki / klapki wytnij szersze od wlotu kieszeni o około 3 - 3,5 cm. Wykrój odpowiednie prostokąty, złóż wzdłuż dłuższego brzegu na lewej stronie i zszyj krótsze brzegi. Obróć na prawą stronę i przestębnuj

 

 

 

Teraz przypnij patkę / klapkę niezszytym brzegiem blisko wlotu kieszeni i przyszyj na całej długości na 1/2 szerokości stopki.

 Zagnij patkę / klapkę w dół, przypnij i przeszyj na całą szerokość stopki (pozwoli to ukryć zapas na szew z pierwszego przeszycia patki / klapki).

 Po naszyciu klapek nabij na nie po napie, bądź przyszyj guziki i wykonaj dziurki :)

Krok 7

Mając gotowe części kurtki pozostaje Ci tylko zszyć obie w całość.

Kurtkę z ortalionu ułóż prawą stroną i na nią "nałóż" kurtkę z siatki odzieżowej, która prawą stroną będzie do wewnątrz (czyli najprościej zepnij obie kurtki "prawa do prawej").

Po zszyciu całości naokoło wywróć kurtkę na prawą stronę przez otwór w podszewce.

Przy zszywaniu możesz użyć stopki do zamków, co znacznie ułatwi zszywanie obu części przy zamku.

 

Krok 8

Pewnie zastanawiasz się teraz, jak połączyć rękawy :)

Te tutaj zostały połączone sposobem "przez zszycie brzegów".

Jak to zrobić?

Przez otwór, którym wywijałaś kurtkę na prawą stronę wyciągnij najpierw rękaw lewy z ortalionu i podszewki. Przyłóż brzegi rękawów z ortalionu i podszewki tak, aby stykały się prawymi stronami, a szew dolny rękawa stykał się z drugim szwem dolnym rękawa, zepnij całość i zszyj naokoło.

to może wydawać się skomplikowane, ale wykonując czynności po kolei sama dojdziesz do tego, że tak naprawdę jest to dziecinnie proste.

Po zszyciu wyciągnij rękaw i gotowe :)

 

 

 Krok 9

Zaszyj otwór w podszewce, przestębnuj brzegi rękawów i brzeg kurtki naokoło. Zrób w kapturze tunel na sznurek.

teraz Twoja kurtka jest już całkiem skończona!

Prawda, że kaptur prezentuje się bardzo ciekawie, a po rozłożeniu jest naprawdę głęboki i nie sposób przejść koło niego obojętnie :)

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego opisu, pisz w komentarzach tutaj albo na naszym Fanpage pod informacją o tym tutorialu :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

 HURT

 MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

 CZAS I KOSZT DOSTAWY

 BLOG

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony