Dzieci, patriotyzm oraz tkaniny i dzianiny,
czyli pomysł na 11 listopada dla maluchów.

11 listopada 2018 – setna rocznica odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę to doskonała okazja by sprawić dziecku lekcję patriotyzmu. Zamiast jednak zanudzać jakże piękną, ale trudną dla kilkulatka historią, warto skupić się na bardziej praktycznych aspektach takich jak np. symbole i barwy narodowe. Dlatego dziś chcielibyśmy przedstawić Wam kilka ciekawych pomysłów jak łatwo i prosto możemy wykorzystać tkaniny i dzianiny z naszego sklepu do takich praktycznych zajęć.

 

Flaga

Jednym z najbardziej majestatycznych symboli naszego kraju jest flaga, której to dzień obchodzimy 2 maja. 11 listopada to jednak również znakomita okazja by zwrócić uwagę na ten symbol naszej ojczyzny. Zamiast jednak kupować w sklepie „gotowca” warto poświęcić trochę czasu by wraz z naszym dzieckiem uszyć ten symbol narodowy.

Co nam to daje? Przede wszystkim zaciekawienie dziecka. Nasze pociechy w pewnym wieku chcą nam same, z wrodzonej ciekawości, pomagać w różnych rzeczach. Dzięki temu dziecko widząc nas idących z wstęgami materiału będzie zaraz chciało wiedzieć co robimy. Zyskujemy więc najważniejszą rzecz- uwagę malucha.    
Wrodzona ciekawość, sprawi też, że chwilę po rozpoczęciu szycia pojawi się słynne pytanie „dlaczego?”. Jeśli dobrze pokierujemy rozmową z malcem pytania te będą dotyczyć zarówno tego, po co to robimy, co to za święto, czym jest niepodległość, dlaczego akurat te barwy itd. Dzięki temu możemy dość łatwo podtrzymywać zainteresowanie dziecka i powodować, że samo będzie chciało dowiedzieć się więcej. Czegoś takiego nie uzyskamy żadnym wykładem lub filmem historycznym w telewizji.

 

Jakich tkanin użyć by uszyć flagę?

Do takiej praktycznej lekcji patriotyzmu musimy się jednak odpowiednio przygotować. W tym celu zawczasu powinniśmy samemu poznać kolory i wymiary flagi. Warto też zaopatrzyć się w tkaniny niezbędne do uszycia jej lub innych biało-czerwonych gadżetów.
Potocznie mówi się, że nasza flaga ma kolor biały i czerwony. W rzeczywistości jednak jest to odpowiednio odcień srebrnoszary i karmazynowy (#D4213D i #E9E8E7 w zapisie szesnastkowym RGB). Tę wiedzę możemy jednak spokojnie pozostawić dla siebie. 
Kolejnym ważnym elementem są wymiary naszej flagi. Prawie każdy wie, że jest to prostokąt. Niemniej zszyte tkaniny symbolizujące nasze barwy narodowe muszą mieć określoną wielkość. Te zawarte są w proporcji 5:8 oznacza to, że na każde 5cm wysokości przypada 8cm długości tkaniny. Jeśli więc chcemy otrzymać flagę o wymiarach 70 cm x 112 cm będziemy potrzebować „białego” i „czerwonego” pasa tkaniny o wymiarach 35cm x 112cm. Pasy te zszywamy zadłuż ich dłuższego boku za pomocą maszyny do szycia. Pozostałe krawędzie warto dodatkowo obszyć, tak by materiał się nie pruł i flaga starczyła nam na dłużej.
Flagę montujemy do liny masztu za pomocą dwóch pętelek po lewej stronie. Jeśli jednak nie mamy własnego masztu przed domem, warto wykonać tak zwaną „szturmówkę” zakładaną bezpośrednio na drzewiec. Wtedy należy pamiętać o dodatkowym zapasie materiału pozwalającym objąć obwód tyczki.
Z tak własnoręcznie uszytą flagą nasze dziecko będzie mogło dumnie udać się na pochód, uroczystości rocznicowe lub po prostu zawiesić ja na balkonie.


Odzież patriotyczna a dzianiny i tkaniny ze SprzedajemyTkaniny.pl

Jeśli nasze dziecko złapało patriotycznego „bakcyla”, a my sami mamy zamiłowanie do szycia warto przyjrzeć się dzianinom i tkaninom, takim jak np. dresówka pętelka lub dresówka drapana w SprzedajemyTkaniny.pl. Z pomocą gładkich wariantów tych materiałów możemy uszyć naszemu maluchowi białoczerwoną sukienkę, koszulkę lub spodenki, które doskonale nadadzą się np. na szkolny apel lub marsz niepodległości. Materiały te to również doskonały surowiec na mniejsze patriotyczne gadżety takie jak wstążki, kokardy, chusty, które doskonale skomponują się z ubraniem lub wystrojem sklepu/restauracji.